22 marca 2023

Gdzie teraz możemy wybrać się na narty?

Przedłużone obostrzenia (na obecną chwilę do 31.01.2021) związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii Covid-19, a zwłaszcza te dotyczące zamknięcia ośrodków i stoków narciarskich przywodzą na myśl pytanie – jak „narciarska” sytuacja wygląda obecnie w innych krajach europejskich?

Podobnie jak i u nas sytuacja w Europie nie wygląda zbyt optymistycznie. Decyzja czy w danym kraju wspólnoty europejskiej stacje narciarskie są czynne czy nie – podejmowana jest przez te kraje samodzielnie – bez żadnych odgórnych unijnych zaleceń. Sprawdźmy zatem jak wygląda to na obecną chwilę


Aktualizacja 13.01.2021

Austria
Planowany pierwotnie termin odblokowania austriackich Alp dla narciarzy od 7 stycznia jest już niestety nieaktualny. W Austrii trwa obecnie trzeci lockdown. Zamknięte są restauracje, handel i hotele. Obostrzenia na obecną chwilę obowiązują do 24 stycznia. O uruchomieniu wyciągów w Austrii decydują samodzielnie poszczególne landy, ale przy zamkniętej bazie noclegowej wyjazdy na narty do Austrii i tak są praktycznie w związku z sytacją niemożliwe. Hotele pozostają bowiem zamknięte dla osób podróżujących w celach rekreacyjnych/turystycznych do 24 stycznia.

Włochy
W obecnej chwili we Włoszech obowiązuje rozporządzenie, w świetle którego ośrodki narciarskie pozostaną zamknięte do 17 stycznia 2021. Do tego czasu stacje umożliwiają korzystanie z wyciągów wyłącznie profesjonalnym zawodnikom. Planowane jest także by od 18 stycznia 2021 ośrodki narciarskie mogły znów przyjmować narciarzy rekreacyjnych, jednak czy tak się faktycznie stanie dowiemy się 13.01. W tym dniu bowiem ma zostać opublikowane rozporządzenie dotyczące aktualizacji zasad życia podczas pandemii. Ze względu jednak na to, że sytuacja we Włoszech jest zła, a krzywa zakażeń stale rośnie i nie zanosi się na poprawę, jest bardzo prawdopodobne, że sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie jednak zmianie. Pojawiają się nawet wnioski o przedłużenie stanu wyjątkowego do lipca 2021r. We Włoszech w chwili obecnej obowiązuje godzina policyjna od 22:00 do 5:00 (w Południowym Tyrolu od 20:00), a na terenie całego kraj obowiązują liczne obostrzenia.

Słowacja
Od 31 grudnia 2020r. , od północy wszystkie ośrodki narciarskie na Słowacji są nieczynne. Sytuacja dotyczy także Hoteli i obiektów noclgowych, które nie mogą przyjmować gości. Ograniczenia mają obowiązywać do 24 stycznia do północy. Na Słowacji obecnie obowiązuje godzina policyjna (z wyjątkiem osób z ważnym negatywnym testem), a także zakaz gromadzenia się powyżej 6 osób (z wyjątkiem osób z jednego gospodarstwa domowego).

Francja
W chwili obecnej ośrodki narciarskie i sportowe pozostają zamknięte do co najmniej do końca stycznia. Po 20 stycznia Rząd francuski ma omówić dalsze działania w zakresie stopniowego, ewentualnego znoszenia obostrzeń. We Francji zamknięte zostają także restauracje, oraz instytucje kulturalne i sportowe.

Szwajcaria
Szwajcaria to obecnie jedyny kraj alpejski, w którym możliwe jest uprawianie narciarstwa. Co ważne z dniem 19 grudnia Polska zniknęła z listy państw wysokiego ryzyka epidemicznego, co zlikwidowało obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski do Szwajcarii! Nie ma też obowiązku okazywania negatywnego testu na Covid-19. Decyzja dotycząca ewentualnego zamknięcia stoków narciarskich pozostawiona została gestii poszczególnych kantonów. W obecnej chwili stacje narciarskie zamknięte są w kantonach: Luzern, Schwyz, Solothurn, Zürich. Część kantonów narzuciła własne bardziej rygorystyczne obostrzenia. 

Czechy
Z dniem 27 grudnia 2020 zamknięto koleje linowe i wyciągi. Podjęte obostrzenia obowiązywać mają do 22 stycznia 2021 r.

Szwecja
Szwecja to drugi europejski kraj w którym możliwe jest uprawianie narciarstwa w chwili obecnej. Nie ma też żadnych ograniczeń wjazdu i wyjazdu ze Szwecji dla osób przyjeżdżających z Polski. Nie obowiązuje kwarantanna. Nie ma także żadnych ograniczeń związanych z podróżowaniem po Szwecji. Zaleca się zachowanie dystansu społecznego (2m). Testy na COVID -19 nie są obligatoryjne i ich przeprowadzanie odbywa się na zasadach komercyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *